greekmotorhomers forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
greekmotorhomers forum

The Greek motor homers forum

Το forum έκανε τον κύκλο του και ... κλείνει!

Μπορούμε να τα λέμε πλέον στο forum της Ε.Λ.Α.Τ. ή στη σελίδα μας στο facebook.

Καλή αντάμωση στα νέα λημέρια!

Ιστόχωροι που μας ενδιαφέρουν



Το ιστολόγιο μας Ταξιδεύοντας με αυτοκινούμενο

Η σελίδα μας στο Facebook

Το ιστολόγιο μας Ταξιδεύοντας ... χωρίς αυτοκινούμενο

------------------------------------------------------
Ιστόχωροι με αντικείμενο το "Αυτοκινούμενο"

Ελληνική Λέσχη Αυτοκινούμενων

Camper lovers

paramotor/ forum Camper Life

Zampetas.gr Forum

Navigation


    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση"

    Verso
    Verso


    Number of posts : 52
    Age : 65
    Location : ATH
    Registration date : 2009-02-14

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Empty Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση"

    Post by Verso Sat May 16, 2009 1:17 pm

    Για όσους δεν μπόρεσαν να παρευρεθούν στην μεγαλειώδη έκθεση-γιορτή "Απόδρασεις στη Φύση" που τόσο περιμέναμε.

    Τώρα αν καταφέρετε να αποδράσετε στη φύση με κάποια προcamperικά μοντέλα που είδαμε, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

    Οικοδεσπότη για να του ευχηθούμε "χρόνια πολλά" δεν συναντήσαμε πάντως και ούτε γλυκάκι προσφέρθηκε.

    4 εκθέτες-έμποροι αυτοκινούμενων συμμετείχαν με ότι υπήρχε στα αζήτητα (συγχωρήστε με, αλλά τα ίδια μοντέλα τα είδα και πέρσι στα μαγαζιά σας). Εξαίρεση 3-4 μοντέλα αξιόλογα.
    Απορήσαμε πως οι εταιρίες που αντιπροσωπεύουν δεν τους βοήθησαν, στέλνοντας κάποια νέα΄μοντέλα, όπως συνηθίζεται σε όλες τις μεγάλες εκθέσεις.Ή μήπως θεώρησαν την συγκεκριμένη γιορτή-έκθεση μικρή...Εδώ το έδειξε και η τηλεόραση .....που δείχνει τον Saki.

    Στον χώρο του τροχόσπιτου υπήρχαν 2-3 έμποροι-φυσιολάτρες,προσφέροντας τα εκθέματα σε τιμή ευκαιρίας.Η μεταφορά σε κάποια δωρεάν...γιατί δεν κινούνται βέβαια...
    Ενημερωτικά για όσους ενδιαφέρονται,το παζάρι του Σχιστού μεταφέρθηκε για λίγες μέρες στις Ολυμπιακές Εγκαταστάσεις Ελληνικού.

    Επίσης συμμετείχαν και κανα δυό κατασκευαστές ξύλινων και λαμαρινένιων σπιτιών με ρόδες.

    Όσο για τα περίπτερα με τα παρελκόμενα υπήρχαν, 1 με κεραίες και φουσκωτά,1 ναυτιλιακή εταιρια,1 για parking(70eur) και 1 του camper market (προσφορά γνωριμίας 2 προηγούμενα τεύχη δωρεάν).

    Λίγο πιο πέρα διακρίναμε και έναν όλόκληρο καταυλισμό απο αυτοκινούμενα.
    Κάποιοι συνcamperίστες πουλούσαν τα αυτοκινούμενα τους (μάλλον θα τους γυάλισε κανένα καινούργιο) και κάποιοι άλλοι συγκεντρωμένοι επάνω στο γκαζόν (φυσιολάτρες) με καρέκλες και τραπέζια συζητούσαν.
    Αρνιά και ψητά πάντως δεν είδαμε,την αλήθεια να τη λέμε...

    Α...ύπάρχει και καφετέρια γι'αυτούς που θα κουραστούν να γυρίζουν τα 4-5 στρέμματα της έκθεσης.Το καφεδάκι το απολαύσαμε πάντως...

    Σήμερα Σάββατο που ξημέρωσε μία άλλη μέρα, το μόνο που σκεφτομαι είναι πως ....έχασα το χθεσινοβραδινό ψάρεμα ρε g@moto.

    Και του χρόνου...


    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23Oizi

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq24iP30

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" AV1KxVti

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23Oxx9

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23OCwr

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23OHvJ

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23OMv0

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23ORui

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23OTZr

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23OYYJ

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23PfqJ

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23Pkq0

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23PrUr

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23PJmr

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23PLRA

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23PQQS

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23PYki

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23Qhhr

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Pq23QoLS
    Verso
    Verso


    Number of posts : 52
    Age : 65
    Location : ATH
    Registration date : 2009-02-14

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Empty Re: Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση"

    Post by Verso Tue May 19, 2009 8:04 pm

    Με αφορμή την παραπάνω αναφορά μου σχετικά με την έκθεση «Αποδράσεις στη Φύση» και τον σχολιασμό αυτής μέσα από άλλο forum και νοιώθοντας πως πρέπει να δοθούν κάποιες απαντήσεις, διευκρινίσεις ή επεξηγήσεις, παραθέτω το παρακάτω κείμενο-απάντηση προς τον συμπαθή φίλο (guest?) του forum μας, ελπίζοντας πως αυτή την φορά δεν θα “εξοργιστεί” για την αντιγραφή του κειμένου του.
    Δεν γινόταν διαφορετικά όμως.

    (Αγαπητέ aef,φίλε και διαχειριστή του forum,αν δεν εγκρίνεις το παρακάτω κείμενο μπορείς να το διαγράψεις. Νομίζω όμως η όποια διαφωνία (αν υπάρχει), μπορεί να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για τον καθένα μας.
    Με την ευκαιρία να σου υπενθυμίσω ότι μας λείπουν οι αναφορές και περιγραφές σου.Ο μήνας της forumάδειας σου εξαντλήθηκε…)


    Πάμε λοιπόν …

    Η εκθεση τελειωσε.
    Μια μερα,λοιπον, μετα απο το κλεισιμο της εκθεσης νομιζω οτι μπορω να πω την γνωμη μου για ολη την "Γιορτη του υπαιθριου τουρισμου".

    Βεβαίως και μπορείς. Εξάλλου και γω, το ίδιο ακριβώς έκανα.

    Πρωτα απο ολα ,φιλε αναγνωστη ή μαλλον καλυτερα επισκεπτη( ετσι δεν ειναι η ελληνικη μεταφραση της λεξης quest;;Wink,να ξεκινησω με την διευκρινυση οτι εγω ημουν και τις τρεις μερες στην εκθεση,παρεα με τους φιλους μου αλλα και με αλλους που πηραν τα αυτοκινουμενα τους(κυριως) και χαλαλησαν ενα ωραιοτατο Σ-Κ,χαλαλησαν ψαρεμα και Eurovision ,για να δωσουν το παρον σε αυτη την γιορτη.

    Πολύ καλά κάνατε που πήγατε και τις τρεις ημέρες. Δεν νομίζω να σας καταλογίσει κάτι κάποιος γι’ αυτό.
    Προσωπικά δεν βρίσκω κάποιον λόγο ώστε να είμαι τρεις μέρες στην έκθεση.
    Ακάλεστος πήγα, ακάλεστος έφυγα. Έμπορος δεν είμαι, ότι ήταν να δω, το είδα σε μισή ωρίτσα.. Οπότε?
    Εκτός και αν ήταν συγκέντρωση διαμαρτυρίας (μήπως είμαι ανημέρωτος?)
    Αν συνέβη κάτι τέτοιο και γω απουσίαζα τότε δέχομαι οποιαδήποτε επίκριση.


    Ξερεις ,φιλε, βασικα απογοητευτικα απο την "γιορτη". Περιμενα κατι πιο πλουσιο,κατι πιο οργανωμενο.Οταν εφτασα για πρωτη φορα,την Παρασκευη το απογευμα,εκανα μια περατζαδα,μεσα απο την εκθεση και δεν ηξερα τι να κανω.Να γελασω ή να στεναχωρηθω;;
    Καμια 10 εκθετες,καποιοι απο αυτους με πιο καινουργια εκθεματα(οχι αποκλειστικοτητες απλως μοντελα που υπαρχουν ηδη) καποιοι με κατι "σαπακια" που με βαλαν σε σκεψεις οτι εχουν φτασει σε κατασταση απελπισιας οταν προσπαθουν σε εκθεση να προωθησουν κατι τετοιο ως "προτεινομενο προιον προς πωληση" απο την εταιρια τους. Αυτο ,στα ματια μου βεβαιως, εδειχνε για δησφημιση και οχι διαφημιση της εταιριας τους.


    Άρα ότι είδαν τα μάτια μας, συμφωνούμε.

    Αυτο λιγο με ενδιεφερε ομως,απο την στιγμη που δεν τους ενδιεφερε αυτους.

    Εδώ θα διαφωνίσω. Αν δεν είχα ενδιαφέρον για την έκθεση – γιορτή που διοργανώνει η εταιρία που εκδίδει και το περιοδικό camper market, του οποίου είμαι συνδρομητής και γραμμή του είναι όπως λέει η στήριξη του χώρου τουρισμού με τροχόσπιτο, εμπόρων και ιδιοκτητών, τότε γιατί να πάω, έχοντας για παρέα μου 2-3 μελλοντικούς συνcamperίστες?
    Άρα ενδιαφέρον για μας υπήρχε, ασχέτως αν απογοητευθήκαμε.


    Περα λοιπον απο τις εμποριες αυτοκινουμενων και τροχοσπιτων,τι ;; Κατσε να σου πω,αξιοτιμε quest,επισκεπτη ή οπως αλλιως θες να σε προσφωνησω.

    Θα προτιμούσα να με προσφωνούσες φίλο αλλά δεν πειράζει. Ίσως κάποια άλλη φορά, όταν μας δοθεί η δυνατότητα να τα πούμε από κοντά και καταλάβεις πως δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα, παρά μόνο να προσφέρουμε. Ο καθένας από την πλευρά του βέβαια. Γιατί όλοι μας είμαστε χρήσιμοι. Φτάνει η οποιαδήποτε προσφορά να μη γίνεται για προσωπική προβολή, φιλοδοξίες ή σκοπιμότητες.

    Μια δυο εταιριες με τροχοβιλλες,κατι navigator ,δειγμα απο ηλιακα συστηματα και..αυτα.
    (Ζητω προκαταβολικα συγνωμη εαν ξεχασα κατι αλλο.Δεν εγινε σκοπιμα)
    Αυτη ηταν η εκθεση και ετσι πηγε και ολο το Σ-Κ,φιλε, και δικαιολογημενα,μεσα σου, να λες οτι ευτυχως που γλιτωσες και δεν ηρθες.


    Πάντως το Σ-Κ ψάρια δεν έβγαλα (μ’έφαγες). Eurovision δεν είδα γιατί δεν είναι στην αισθητική μου.Το μπανάκι όμως το κάναμε.
    Πάμε παρακάτω…


    Γιατι δεν ηρθες φιλε !!
    Εχεις καλομαθει,φαινεται ,στην χλιδη του πανακριβου αυτοκινουμενου σου,εχεις μαθει να ετοιμαζεις λογιδρια και κριτικες απο την καρεκλα του γραφειου σου,παρα να κατσεις σαν κατι camper-ιστες "φυσιολατρες"( απο ποτε το φυσιολατρης αποτελει ρετσινια δεν εχω καταλαβει) να περασεις το Σ-Κ σου εκει ...στο γκαζον.


    Ίσως να μη γνωρίζεις πως το πανάκριβο - χλιδάτο αυτοκινούμενο μου, έχει τους ίδιους χώρους με το δικό σου, πατάει στον ίδιο δρόμο που πατάει το δικό σου, πηγαίνει όπου πας και συ (εκτός του γκαζόν), έχει τα ίδια έξοδα με το δικό σου, μου χαρίζει τις ίδιες όμορφες στιγμές όπως οι δικές σου, γκόμενα δεν βγάζει και πρώτη θέση στα μπουζούκια δεν μου χαρίζει. Ξεκόλλα…
    Αν θες να δεις κάποια διαφορά, δες τη στην πιθανή διαφοράς φιλοσοφίας μας. Όχι απαραίτητα ανώτερη ή κατώτερη. Μόνο διαφορά…

    Μετά αυτά τα λογίδρια (ή λογύδρια) τι τά’θελες? Με πήγες σε άλλη εποχή, όταν ήμουν πιτσιρικάς τότε. Βλέψεις για πολιτικός, στρατιωτικός ή μητροπολίτης ούτε είχα, ούτε έχω τώρα πιά….
    Η έννοια όμως του Δημοκρατικού Πολιτεύματος της χώρας μας, μου δίνει το δικαίωμα της ελευθερίας έκφρασης, λόγου και κριτικής (ακόμη και του Προέδρου του),εκτός βέβαια της προσβολής προσώπων και θεσμών.
    Σίγουρα μαθήματα δεν σου κάνω, γιατί σε θεωρώ έξυπνο.
    Μόνο που είσαι “εκνευρισμένος” χωρίς λόγο θα’ λεγα
    Τώρα αν ο, οι αποδέκτης-ες της κριτικής μου ενοχλούνται τι να κάνουμε?
    Προσβολή πάντως δεν υπήρξε.

    Νομίζω δε πως δεν κατάλαβες και το περι “φυσιολατρών”.
    Έχω κάποιες ευαισθησίες βλέπεις. Δεν μπορώ και δεν ανέχομαι αν θέλεις, να βλέπω νοήμονες ανθρώπους και δη που αγαπούν και αναζητούν τη φύση, να στρογγυλοκάθονται, έχοντας απλώσει τον καθιστικό τους εξοπλισμό, επάνω στο καταπράσινο γκαζόν. Δες το σαν ιδιαιτερότητα.
    Ποιο είναι το παράδειγμα που δίνουμε στον υπόλοιπο κόσμο? Μα περισσότερο στα παιδιά μας? Υποτίθεται πως εμείς αγαπάμε τη φύση και γι αυτό επιλέξαμε αυτόν τον τρόπο αναψυχής, τουρισμού και ζωής ακόμα.
    Εσένα δεν σε ενοχλεί?
    Το ίδιο γίνεται και με τα σκουπίδια, τα απόβλητα κλπ.
    Εσύ δεν διαμαρτύρεσαι?


    Οταν ,εσυ ο συνcamperιστας,χαρακτηριζεις την παρουσια τοσων αυτοκινουμενων,καταυλισμο,αρα ,φιλε,την υποβαθμιζεις σε επιπεδο που δεν της αξιζει.

    Υποβάθμιση? Πώς? Και πάλι δεν σε καταλαβαίνω…
    καταυλισμός ουσ α καταυλισμός τόπος πρόχειρης διαμονής
    …και Αγγλικά
    camp ουσ. καταυλισμός, κατασκήνωση

    ....συνεχίζεται
    Verso
    Verso


    Number of posts : 52
    Age : 65
    Location : ATH
    Registration date : 2009-02-14

    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Empty Re: Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση"

    Post by Verso Tue May 19, 2009 8:06 pm

    Και περιμενω εγω μετα, να δωσει σημασια σε μια τετοια συγκεντρωση,ο καθε ενας οργανωτης ή εμπορος;;;

    Ο έμπορος τι σημασία να δώσει? Να πουλήσει τροχόσπιτα θέλει. Και καλά κάνει. Η δουλειά του αυτή είναι.
    Πουλώντας περισσότερα σε αυτούς που δεν έχουν και πιθανές μετρημένες πωλήσεις ή ανταλλαγές σε μας που έχουμε.
    Και ο οργανωτής ακόμα, τον ίδιο σκοπό έχει. Bussines είναι αυτές. Η πιθανή επιτυχία ή αποτυχία της έκθεσης, αποδέκτες έχει μόνο τους ίδιους και όχι εμάς.
    Γιατί αυτή η ευαισθησία?


    Ακου,quest αγαπημενε!!
    Εγω,πηρα ολη την φαμιλια μου,πηρα το ρημαδι (στην κυριολεξια)το αυτοκινουμενο μου,και πηγα κατω να γινω ενα σωμα μαζι με τους αλλους.


    Τα ότι το βλέπεις σαν ρημάδι (στην κυριολεξία) με στενοχωρεί. Σου εύχομαι ολόψυχα κάποια μέρα (και να’ναι σύντομα) να αποκτήσεις και συ το νέο σου ….χλιδάτο αυτοκινούμενο. Τουλάχιστον για την ασφάλεια της φαμίλιας σου.
    Οι στιγμές που θα σου χαρίσει το καινούργιο θα είναι πανομοιότυπες με το “ρημάδι”. Μη νομίζεις πως θα αλλάξει κάτι. Εκτός κι αν οι προσωπικές σου ανάγκες είναι διαφορετικές…
    Απεργία ή διαδήλωση πάντως δεν είχαμε ώστε να πάω κάτω να γίνω ένα σώμα μαζί με τους άλλους. Θα το είχα μάθει…


    Να γνωρισω φιλους απο κοντα.Φιλους που μιλω μεσω ενος ψυχρου πληκτρολογιου και μιας παγωμενης οθονης. Τους γνωρισα,εκανα,πλακα μαζι τους και τους ειδα να χαμογελανε και οχι να μου γραφουν LOL η να μου στελνουν χαμογελαστα smileys στην οθονη μου.

    Μαζί σου είμαι και πολύ καλά έκανες !!! Αφού το ήθελες τόσο πολύ.
    Την επόμενη φορά 2 μπουκάλια τσίπουρο κι από μένα. Α΄ ποιότητας…Χλιδάτο. Χωρίς γλυκάνισο όμως. Ειλικρινά χωρίς πλάκα.


    Κατεβηκα και θυσιασα το Σ-Κ ξεκουρασης και χαλαρωσης και εκατσα εκει ...στο γρασιδι,στην ασφαλτο,απο το πρωι μεχρι το βραδι, για να δειξω οτι τα αυτοκινουμενα των επισκεπτων ηταν περισσοτερα απο αυτα των εκθετων.Για να ειμαι +1 σε ολο αυτο το "καταυλισμο" ,"καταυλισμος" που αυριο μεθαυριο θα καταφερει (ελπιζω) κατι παραπανω απο οτι γινεται σημερα.
    Οι διοργανωτες,ειδαν,καταλαβαν.
    Το ιδιο και οι εμποροι.
    Εμεις,το ξεραμε.Ειχαμε δει τα σημαδια απο πριν.Ξεραμε οτι θα λειπαν πολλα και τρανταχτα ονοματα του κλαδου.Φανταζομασταν οτι δεν θα ηταν τιποτα το ιδιαιτερο(απλα δεν το περιμεναμε τοοοσο...)

    Υπάρχει κάποια κόντρα με τους διοργανωτές και τους εμπόρους και δεν το γνωρίζω?
    Προς τι λοιπόν αυτή η επίδειξη ισχύος και το μήνυμα του +1?
    Μήπως αγαπητέ μου φίλε (εγώ θα σε πω έτσι κι αν δεν σ’αρέσει) την δύναμη αυτή, κάποια στιγμή και όταν χρειαστεί, θα πρέπει να τη δείξουμε κάπου αλλού? Λέω…
    Σωστά κι οργανωμένα, έξω από οποιαδήποτε προσωπικά οφέλη, προβολές και σκοπιμότητες?


    Αλλα πηγαμε !!!
    Δεν με ενδιεφερε ,πλεον,η εκθεση,μου αρεσε η διαθεση των ανθρωπων για παρεα !!!


    Έλα ντε που εμάς μας ενδιέφερε η έκθεση. Και παρέα είχαμε. Είναι αυτό διαφωνία?

    Μου αρεσε το γεγονος οτι του χρονου (εαν γινει εκθεση ...αλλη πληγη αυτη) ολοι οι εμπλεκομενοι θα ξερουν οτι στην φετινη ειχαν ερθει καμια 50αρια αυτοκινουμενα και δωσαν ζωη σε μια (εξ αρχης) υποτονικη εκθεση.
    ΥΓ. Κριμα που δεν προλαβες το Σαββατοβραδο να μας δεις που ειχαμε το θρασος και ψηναμε κιολας.Σιγουρα η τσικνα θα εδενε με την ολη εικονα του "καταυλισμου"


    Πολύ καλά κάνατε και να καλοπερνάτε πάντα έτσι!!! Δεν είμαι αντίθετος. Και γω μαζί σας.
    Όμως τόσο για μένα όσο και για μερικούς ακόμα φίλους συνcamperίστες (μ’αρέσει ρε γμτ αυτή η προσφώνηση), Αυτοκινούμενος ή Τροχοσπιτούμενος (!) Τουρισμός δεν είναι μόνο αυτό. Τι να κάνουμε τώρα….


    ΥΓ2 . Σιγουρα,φιλοι μου συνforum-ιστες του δεν με εχετε συνηθησει σε τετοια γραφη. Μαλιστα ,ελεγα,να γραψω μια δυο αραδες για την εκθεση και να μην εδινα συνεχεια.Ομως,μια βολτα,στο internet,με εξοργησε.

    Ε όχι και να εξοργιστείς. Επειδή έγραψα αυτά που είδα? Που κάποια είδες και συ.
    Αν είσαι ο διοργανωτής φρόντισε του χρόνου η έκθεση - γιορτή να’ναι καλύτερη.
    Αν είσαι έμπορος φρόντισε του χρόνου να παρουσιάσεις μερικά νεότερα μοντέλα.
    Αν καθόσουν σε καρέκλες και τραπέζια επάνω στο γκαζόν ,αποφάσισε εσύ αν αύριο ξανακαθίσεις. Δικαίωμα σου είναι.
    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον εξοργισμό σου.


    Και αποφασισα να γραψω.Οχι κατι προμελετημενο,αλλα ετσι οπως μου κατεβαινε εκεινη την ωρα.

    Εντάξει. Σε συγχωρώ!!! (έλα πλάκα κάνω εδώ)

    Ηθελα,να γραψω και αλλα,αλλα ,δεν μου το επιτρεπει η "τσιγγανικη" παιδεια μου,αγαπητε quest. Χαλαλι σου.

    Τσιγγάνικη παιδεία? Και λοιπόν? Που είναι το πρόβλημα?
    Τιμή σου και καμάρι σου!!!
    Ρατσιστής δεν υπήρξα ποτέ και ούτε άφησα νομίζω να φανεί κάτι τέτοιο.


    ΥΓ4. Προς τους κ.κ. οργανωτες της εκθεσης: Ξερω οτι προσπαθησατε,ξερετε οτι σας στηριζουμε.Αντε και του χρονου ακομα καλυτερα!!!

    …και του χρόνου κι από μένα…

    Υ.Γ. Τώρα που το διάβασες πες μου …..Γιατί εξοργίστηκες ?

    Να περνάτε καλά όπως και όπου θέλετε φτάνει να δίνουμε καθημερινά μαθήματα αγάπης και προστασίας της Φύσης σε όλους τους συνανθρώπους μας.
    Είναι χρέος όλων μας.

    Sponsored content


    Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση" Empty Re: Έκθεση "Αποδράσεις στη Φύση"

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 12:16 am