greekmotorhomers forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
greekmotorhomers forum

The Greek motor homers forum

Το forum έκανε τον κύκλο του και ... κλείνει!

Μπορούμε να τα λέμε πλέον στο forum της Ε.Λ.Α.Τ. ή στη σελίδα μας στο facebook.

Καλή αντάμωση στα νέα λημέρια!

Ιστόχωροι που μας ενδιαφέρουν



Το ιστολόγιο μας Ταξιδεύοντας με αυτοκινούμενο

Η σελίδα μας στο Facebook

Το ιστολόγιο μας Ταξιδεύοντας ... χωρίς αυτοκινούμενο

------------------------------------------------------
Ιστόχωροι με αντικείμενο το "Αυτοκινούμενο"

Ελληνική Λέσχη Αυτοκινούμενων

Camper lovers

paramotor/ forum Camper Life

Zampetas.gr Forum

Navigation


4 posters

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    avatar
    evagelos


    Number of posts : 6
    Age : 61
    Location : athens
    Registration date : 2010-12-27

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by evagelos Mon Dec 27, 2010 8:41 pm

    Χαιρετώ σαν νέο μέλος τη συζήτηση.
    Μετά από 50000 χιλιόμετρα με συρόμενο τροχόσπιτο στην Ευρώπη , αποφάσισα για αγορά αυτοκινούμενου καινούργιου.
    Θα ήθελα να ρωτήσω 2 θέματα.
    Αν ξέρει κάποιος τους ρύπους για καινούργια αυτοκινούμενα από κάποια ιστοσελίδα για υπολογισμό τελών κυκλοφορίας και τιμές από Ελληνικές ασφάλειες .
    aef
    aef
    Admin


    Number of posts : 54
    Age : 68
    Location : Athens, Greece
    Registration date : 2008-12-06

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Re: Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by aef Mon Dec 27, 2010 9:15 pm

    Καλωσήλθες Βαγγέλη στην παρέα μας, για την οποία το 2010 δεν ήταν η καλύτερη χρονιά της!
    Από το post σου δεν κατάλαβα αν έχεις αγοράσει ήδη το αυτοκινούμενο για να σου ευχηθώ καλοτάξιδο!
    Σχετικά με τα τέλη κυκλοφορίας κοίτα εδώ.
    Για ασφαλιστική κάλυψη, μπορείς να ρωτήσεις σε διάφορες εταιρίες ή τον ασφαλιστικό σου πράκτορα. Για το δικό μου, πέρυσι άλλαξα εταιρία και το ετήσιο ασφάλιστρο μειώθηκε περίπου 50%.
    Χρόνια Πολλά και Καλή χρονιά
    αεφ
    avatar
    evagelos


    Number of posts : 6
    Age : 61
    Location : athens
    Registration date : 2010-12-27

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Re: Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by evagelos Mon Dec 27, 2010 9:31 pm

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Δεν το έχω αγοράσει ακόμη το αυτοκινούμενο.Ξέρω τα πάντα για τιμές , διαβάζοντας 4 ξένα περιοδικά , απλά δεν έχω βρει κάποιο site που να αναφέρει πόσους ρύπους βγάζει ένα 2300 κυβικά και 130 ίππων. Ψάχνω τα πάντα πριν την αγορά γιατί με το συρόμενο που έχω ,είχα σχεδόν μηδενική συντήρηση και κόστος αγοράς που έχει ήδη αποσβεστεί. Με ενδιαφέρει ακόμη και η κατανάλωση αν κερδίζω από τη ρυμούλκηση.
    Πάντως με ένα απλό υπολογισμό έβγαλα ετήσιο κόστος για αυτοκινούμενο από φθορά κεφαλαίου αγοράς και συντήρησης , ΕΠΙΕΙΚΩΣ πάνω από 10000 Ευρώ!!!!!!
    Δηλαδή για καφέ στην Ανταρκτική και επιστροφή.
    aef
    aef
    Admin


    Number of posts : 54
    Age : 68
    Location : Athens, Greece
    Registration date : 2008-12-06

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Re: Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by aef Mon Dec 27, 2010 10:12 pm

    Εύχομαι να το αποκτήστε το ταχύτερο και να ζήσετε νέες εμπειρίες.
    Αναμφίβολα το σπόρ είναι ακριβό και ίσως δυσβάσταχτο λαμβάνοντας υπόψη την παρούσα οικονομική κρίση.
    Για τους εκπεμπλομενους ρύπους υπάρχουν πάρα πολλά sites. Οι λέξεις κλειδιά είναι TDi engine emissions και βέβαια η εταιρία κατασκευής του κινητήρα (π.χ. Fiat, Ford κλπ)
    avatar
    evagelos


    Number of posts : 6
    Age : 61
    Location : athens
    Registration date : 2010-12-27

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Re: Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by evagelos Tue Dec 28, 2010 9:26 pm

    Ψάχνω όλες τις λεπτομέρειες γιατί ακροβατώ ανάμεσα σε αυτοκινούμενο ή ένα ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ ΡΥΜΟΥΛΚΟ.
    Εκείνο που με χαλάει στο αυτοκινούμενο και βλέπω στην Ευρώπη είναι ότι όταν φθάνεις στο προορισμό σου ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
    Ούτε μπορείς να ξεστήνεις συνέχεια και να γυρνάς με ένα φορτηγό μέσα στην πόλη που στους περισσότερους δρόμους απαγορεύεται και δεν έχεις που να σταθείς. Καλοκαίρι που ήμουν Αυστρία και Ελβετία δεν τους αφήνανε ούτε να σταματήσουν στις λίμνες και ειδικά στην Κόμο (Ιταλία)γυρίζανε γύρω - γύρω σαν άδικες κατάρες μέχρι να επιστρέψουν στο κάμπινγκ γιατί παντού απαγορεύοτανε στάση και στάθμευση.
    Με το συρόμενο το είχα παρκάρει σε ωραίο κάμπινγκ και με το τζιπάκι μου πήγαινα παντού.
    Αν εξαιρέσεις τη ευκολία στην οδήγηση , κατά τα άλλα υστερεί πολύ στην τέλεια διαχείριση των διακοπών.
    avatar
    magbas


    Number of posts : 20
    Registration date : 2008-12-08

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Re: Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by magbas Mon Jan 03, 2011 7:28 pm

    evagelos wrote:...................
    ................................................................. αποφάσισα για αγορά αυτοκινούμενου καινούργιου.
    ....................
    Αν ξέρει κάποιος τους ρύπους για καινούργια αυτοκινούμενα από κάποια ιστοσελίδα για υπολογισμό τελών κυκλοφορίας και τιμές από Ελληνικές ασφάλειες .Ψάχνω όλες τις λεπτομέρειες γιατί ακροβατώ ανάμεσα σε αυτοκινούμενο ή ένα ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ ΡΥΜΟΥΛΚΟ.
    Εκείνο που με χαλάει στο αυτοκινούμενο και βλέπω στην Ευρώπη είναι ότι όταν φθάνεις στο προορισμό σου ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
    ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
    Αν εξαιρέσεις τη ευκολία στην οδήγηση , κατά τα άλλα υστερεί πολύ στην τέλεια διαχείριση των διακοπών.

    Αγαπητέ φίλε, καλή χρονιά κατ΄αρχάς και εύχομαι τον νέο χρόνο να πραγματοποιήσεις την αγορά πού σκέφτεσαι δηλ ένα καινούργιο αυτοκινούμενο τροχόσπιτο.
    Είναι θετικό να ψάχνεις πριν την αγορά αφού το κεφάλαιο πού απαιτείται είναι αρκετά υψηλό.
    Το θέμα της συντήρησης και γενικότερα το ετήσιο κόστος είναι και αυτό σεβαστό ποσό αν λάβεις δε υπ΄ όψιν σου ότι το εν λόγω όχημα θα είναι το δεύτερο πού θα σε επιβαρύνει αφού εκ των πραγμάτων υπάρχει ένα Ι.Χ για τις μετακινήσεις σου εντός πόλεως.
    Τα αυτοκινούμενα απ ότι γνωρίζω δεν εντάσσονται στα νέα τέλη κυκλοφορίας
    πού έχουν σχέση με τούς ρύπους ήτοι για τα 2.3 cc υπολόγισε 600 euro.
    Ασφαλιστική κάλυψη θα υπολογίσεις περίπου τα 450 euro και για κατανάλωση περίπου 12 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα.
    Βέβαια αν σε ενδιαφέρει να έχεις μαζί σου και το αυτοκίνητό σου υπάρχει λύση αλλά εκεί τα σχετικά κόστη αγοράς, καυσίμων, κ.λ.π. είναι διαφορετικά.
    Τέλος η σύγκριση πού σε κάνει και «ακροβατείς» ήταν και για μας ένας "γόρδιος δεσμός" πού τελικά λύνεται με την φράση: H ΚΑΨΟΥΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ.
    Να λάβεις υπόψιν σου ότι εκτός τις ευκολίας στην οδήγηση,έχεις ευκολία στο να σταθμεύσεις σε απίθανα σημεία πού με το συρόμενο λόγω μήκους είναι αδύνατον, να ανέβεις σε σημεία πού με το συρόμενο θα είναι «κόπος»,και τέλος σταθμεύεις εκτός camping ελευθερα καί εχεις αυτονομία σε ρεύμα,νερό κ.λ.π. για όσο διάστημα επιτρέπει ή σύνθεση του πληρώματος.
    Για το θέμα της διαχείρισης των διακοπών είναι όπως θα μάθει κανείς. Εξάλλου για το εξωτερικό πού αναφέρεσαι υπάρχουν χιλιάδες «στάσεις» αλλά και άλλα τόσα campings ,σε συνδυασμό με τα μέσα μαζικής μεταφοράς πού έχω την εντύπωση πώς δεν πρέπει να σε προβληματίζει. Σήμερα με το διαδίκτυο οι πληροφορίες είναι τόσες πολλές πού με έναν σωστό προγραμματισμό το ταξίδι με το camper γίνεται παιχνίδι και από πλευράς οδήγησης αλλά και από πλευράς ευκολίας στην παραμονή για διάστημα από 10 λεπτά για ένα καφέ μέχρι 1ή 2ή και 3 ημερών για ξεκούραση και συνέχιση του ταξιδιού σου.
    Εύχομαι καλή αγορά και σύντομα να τα πούμε σε κάποια από τις εξορμήσεις μας
    avatar
    evagelos


    Number of posts : 6
    Age : 61
    Location : athens
    Registration date : 2010-12-27

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Re: Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by evagelos Tue Jan 04, 2011 1:34 pm

    Μagbas χρόνια πολλά .
    Εχω καταλήξει πλέον σε αυτοκινούμενο γιατί κάνω πολλά χιλιόμετρα στο εξωτερικό και σκοπεύω ακόμη περισσότερα. Οσο παιχνιδάκι και ασφαλές είναι το αυτοκινούμενο , τόσο δύσκολο και επικίνδυνο είναι το συρόμενο.Το δικό μου συρόμενο τα έχει βγάλει τα λεφτά του γιατί έχω γυρίσει όλη τη Νότια Ευρώπη , Κεντρική και Βόρεια μέχρι Ολλανδία.
    Πριν 2 μέρες γύρισα από Μπάνσκο Βουλγαρίας με το Ι.Χ , που αν και 12ετίας καταβρόχθισε τα 1400 χιλιόμετρα για πλάκα. Η ρυμούλκηση με κουράζει γιατί πηγαίνεις με 85 χιλ/ώρα και δε τελειώνουν οι αποστάσεις.
    Επειδή το στυλ των διακοπών μου είναι ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ , θα το πάρω. Απλά θα ψάξω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει καινούργιο μικρό βαν σε στυλ AUTOSTRADA , BAVARIA, POSSL ,SUNLIVING , KNAUSS ,BURSTNER , HYMER VAN , κ.λ.π.
    Είμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά και σκυλιά , άρα μας είναι αρκετό.
    avatar
    magbas


    Number of posts : 20
    Registration date : 2008-12-08

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Re: Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by magbas Tue Jan 04, 2011 7:35 pm

    evagelos wrote:........................
    Απλά θα ψάξω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει καινούργιο μικρό βαν σε στυλ AUTOSTRADA , BAVARIA, POSSL ,SUNLIVING , KNAUSS ,BURSTNER , HYMER VAN , κ.λ.π.
    Είμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά και σκυλιά , άρα μας είναι αρκετό.
    αγαπητέ φίλε
    το αυτοκινούμενο πού σκέφτεσαι να αγοράσεις νομίζω πώς είναι ότι το κατάλληλο για τα άτομα πού θα το χρησιμοποιούν. Εξάλλου τα van στην πλειοψηφία τους είναι περί τα 6 μέτρα ,και ύψος από 2 έως 2,20 πράγμα πού σημαίνει: υψηλές ταχύτητες ευελιξία στην πόλη ,καθώς και οικονομία στις μετακινήσεις σου καθότι λόγω ύψους έχει και διαφορετικό τιμολόγιο στα διόδια, στα καράβια και στις γέφυρες που έχουν τέλη διέλευσης.
    Οι κατασκευαστικές εταιρείες πού αναφέρεις αλλά και όσες κατασκευάζουν οχήματα van έχουν χωρίσει τα van στις εξής κύριες κατηγορίες:
    1.mini VAV , Το σούπερ-συμπαγές μίνι van, είναι περίπου 5 μέτρα μήκος, 2 μέτρα ύψος και 2 μέτρα πλάτος. Έχουν συνήθως μια ηλιοροφή ή πολυεστέρα υπερυψωμένη οροφή, με αποτέλεσμα το συνολικό ύψος να μην είναι περισσότερο από 2 μέτρα.
    2.VAN klasse. είναι συμπαγής, κομψό και πρακτικό 5,5 ή 6 μέτρα μήκος. Αυτή η κατηγορία είναι το ανερχόμενο αστέρι στα αυτοκινούμενα. Και τη Γερμανία (σχεδόν) στα τέσσερα νέα camper που πωλούνται το ένα είναι αυτής της κατηγορίας, και τέλος
    3.VAN Plus.
    Ένα VAN κατασκευασμένο απο την εταιρεία με καλύτερη μόνωση από μια απλή, που σέβεται συνήθως στις εξωτερικές διαστάσεις ενός πραγματικού van. Το μήκος του δεν υπερβαίνει τα 6 μέτρα, το πλάτος του (μερικές φορές) δεν υπερβαίνει τα 2,05 μ., με ανώτατο όριο 2,20 μ. Αυτό είναι αρκετά ευέλικτο στην πόλη και ταχύτατο στους δρόμους λόγω εξωτερικών διαστάσεων.
    Στα φυλλάδια κάθε εταιρείας υπάρχουν όλοι οι τύποι πού αναφέρω και εύκολα θα κάνεις την επιλογή σου σύμφωνα με τόν τύπο καί την διαρρύθμιση πού σου ταιριάζει.
    Εύχομαι καλή επιλογή.
    φιλικά magbas


    Υ.Γ.Δες καί εδώ έχει ενδιαφέρον:
    https://greekmotorhomers.forumotion.com/t44-chausson-welcome-sweet#174
    avatar
    evagelos


    Number of posts : 6
    Age : 61
    Location : athens
    Registration date : 2010-12-27

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Re: Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by evagelos Wed Jan 05, 2011 3:25 pm

    Magbas ευχαριστώ για τις συμβουλές.
    Μια διόρθωση πριν συνεχίσω , το σωστό είναι LASTRADA και όχι AUTOSTRADA.
    Δε ξέρω αν το έγραψα αλλά είμαι συνδρομητής σε τρία περιοδικά για αυτοκινούμενα και τροχόσπιτα. Το γνωστό και μοναδικό ελληνικό και σε ένα γαλλικό ( camping-car ) και το γερμανικό ( daz caravan ). Τα διαβάζω περίπου 6 χρόνια και έχω ενημερωθεί για όλες τις εξελίξεις.
    Κάθε χρόνο τα βλέπω στα κάμπινγκ της Ευρώπης και τα Θαυμάζω.
    sotiris
    sotiris


    Number of posts : 3
    Age : 66
    Location : Heraclion-CRETE
    Registration date : 2009-01-19

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Re: Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by sotiris Thu Jan 06, 2011 4:12 pm

    Ευάγγελε ,Χρόνια Πολλά ,καλή Χρονιά ....και με το καλό να αποκτήσεις το όχημα που ονειρεύεσαι!

    Στα πολύ αξιόλογα και σωστά(κατ'εμέ)βανάκια και κατασκευαστές που στοχεύεις και αναφέρεις,κοίτα μια ολοκαίνουρια ,φρέσκια πρόταση,απο μια παλαιότατη και καταξιωμένη εταιρεία στον χώρο ,που σώθηκε τελικά!
    WESTFALIA ,για πρώτη φορά σε Ducato.
    Έχει ένα μειονέκτημα-για τα Ελληνικά διόδια-το συνολικό ύψος(2,52).
    http://www.motorhomemagazine.com/output.cfm?ID=2574145
    https://www.youtube.com/watch?v=hh5XqTwcCWQ
    http://www.auto-medienportal.net/artikel/detail/5676/
    Σώθηκε η εταιρεία : http://www.auto-medienportal.net/artikel/detail/5676/

    Είμαι συνδρομητής στα Γερμανικά,Promobil και Reisemobil,αγοράζω το daz caravan.
    Το διαδίκτυο όμως έχει τα πάντα!!
    Είμαι κάτοχος VW WESTFALIA Τ3 '80(με Subaru κινητήρα τώρα πια!)
    Στενοκοπιά για ταξείδια στην βρεγμένη,βόρεια Ευρώπη.
    Αν είναι στεγνή ,ηλιόλουστη και Νότια,ΟΛΑ ΚΑΛΑ (Ο.Κ.) Rolling Eyes lol!
    Πάρε 'συμμαζεμένο''βαν και δεν θα το μετανοιώσεις!
    Πας παντού ,παρκάρεις παντού(στο εξωτερικό τα κάμπερ-στόπ ξεφυτρώνουν καθημερινά κατά εκατοντάδες!)θα κάνεις σχετικά γρήγορα απόσβεση κεφαλαίου αν είσαι χιλιομετροφάγος'γυρίστρας'
    Μόνο σημείο που θα πρέπει να ελέγξεις,είναι το εξωτερικό ύψος.
    Για να έχεις εσωτερικό ύψος ευρίχωρο ,πάς στην υψηλή κατηγορία διοδίων .στην Ελλάδα.
    Αλλη προσέγγιση είναι ,να έχει ανοιγώμενη οροφή!
    Λύσεις υπάρχουν,αρκεί να υπάρξει καλή έρευνα αγοράς,σύμφωνα με τις απαιτήσεις-ανάγκες ,που θα βάλεις!
    avatar
    evagelos


    Number of posts : 6
    Age : 61
    Location : athens
    Registration date : 2010-12-27

    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Re: Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by evagelos Fri Jan 07, 2011 9:34 pm

    Sotiris , ακριβώς σε αυτά κατευθύνομαι για κάλυψη μεγάλων αποστάσεων. Αν ήθελα ευρυχωρία θα κρατούσα το συρόμενό μου , που χορεύεις μέσα. Εξάλλου είμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά και με καλύπτει πλήρως. Για παρέα είμαι κάθετα της άποψης ο καθένας με το δικό του και για λόγους ασφάλειας και για να μην έχεις όλη μέρα μέσα στα πόδια σου ένα ζευγάρι να τους υπηρετείς κάνοντας τα γούστα τους .

    Sponsored content


    Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση Empty Re: Τέλη κυκλοφορίας νέων αυτοκινούμενων και ασφάλιση

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 6:12 pm